אונקופלסטיקה

מהו ניתוח שד אונקופלסטי?

לאחר שנים רבות של מחקר ועבודות קליניות יודעים אנו לומר בבטחה כי בחלק מהנשים הסובלות מסרטן שד ניתן לבצע ניתוח כריתה מוגבל (למפקטומיה) עם טיפול קרינתי משלים-(BCT)  Breast Conservation Therapy . הביטחון האונקולוגי בשיטה זאת משתווה לזה המושג ע"י כריתה שלמה של השד. חשוב להדגיש כי בביצוע למפקטומיה ללא הקרנות ,שיעור ההישנות המקומית גבוהה.

אחד היתרונות של BCT הוא שימור מראה השד במטרה להביא לעיוות קטן ככול שניתן בתוצאה האסתטית. חשוב להבין כי לא כל הנשים מתאימות לסוג טיפול זה וההחלטה צריכה להתקבל בשיתוף עם הצוות הרב תחומי המטפל. בתכנון נכון ותאום בין כירורג השד והפלסטיקאי המשחזר, ניתן לבצע כריתה "אונקופלסטית". הכריתה האונקופלסטית משלבת שיקולים קוסמטיים במראה השד בעת הניתוח לכריתת הגידול. כך ניתן ע"י ניוד של רקמת השד הנותרת או ניוד רקמה סמוכה לשד (מבית החזה או גב) למלא את פגם הכריתה תוך שחזור מיידי של הפגם.

ככלל, היחס בין גודל הגידול לגודלו של השד הוא הגורם המכריע בהצלחת הניתוחים אונקופלסטיים. כלומר, באישה הסובלת מגידול גדול ביחס לגודל שדה הקטן, העיוות בצורה שיתקבל לא יאפשר קבלת מראה שד אסתטי ללא הבאת רקמה למילוי פגם הכריתה ((Volume replacement. לעומתה בתכנון מתאים באישה בעלת שד גדול וגידול קטן-בינוני, ניתן על ידי ניוד רקמת שד סמוכה Volume displacement)) להשיג תוצאה אסתטית  טובה ללא עיוות ניכר במראה השד. במרבית המקרים יש צורך בניתוח מקביל לשד השני הבריא על מנת להשיג סימטריה בין השדיים.

כיצד מתבצע ניתוח שד אונקופלסטי?

הניתוח מתבצע בהרדמה כללית או טשטוש בשילוב הזרקת הרדמה מקומית. ראשית, מוסרת רקמת הגידול ומתבצעת דגימת בלוטות לימפה מבית השחי באותו הצד במידת הצורך. כעת, מתחיל שלב ניוד ועיצוב רקמת השד הנותרת  למילוי פגם הכריתה בשד. עודפי עור מוסרים אף הם, העטרה והפטמה המחוברות לרקמת השד הנותרת ממוקמות על פי רוב במיקום חדש ההולם את מבנה השד המעוצב. במקביל מתבצע ניתוח להתאמת הגודל והמראה של השד הנגדי.

משך הניתוח נע בין 2-4 שעות ותלוי בגודל השדיים ובמורכבות הכריתה והשחזור האונקופלסטי . בסיום הניתוח ולאחר התאוששות קצרה בחדר הניתוח תועברי לחדרך להמשך ההחלמה. בהתאם לשעת הניתוח, היקפו וכמובן קצב החלמתך תשוחררי ביום הניתוח או לחילופין תאושפזי לילה בבית החולים לצורך השגחה ותשוחררי בבוקר שלמחרת. במהלך ההשגחה תטופלי במשככי כאבים לפי הצורך, אך אין הגבלה מבחינת ההתניידות במחלקה שתיה ואכילה. בבוקר שלאחר הניתוח תבדקי על ידי ד"ר אלדור ותשוחררי לביתך להמשך ההחלמה. במידה והוכנסו נקזים הם יוסרו טרם השיחרור. על פי רוב אין צורך בהשארת נקז לשד, אולם ההחלטה הסופית תתקבל על פי שיקולים רפואיים במהלך הניתוח.

אילו צלקות נותרות לאחר ניתוח שד אונקופלסטי?

בהתאם לתכנון הכריתה בעור השד תתכנה מספר צורות של צלקת אולם האופייניות יותר הן צלקות הנקראת צלקת "רקטה" יוגבלו הצלקות להיקף הפיטמה וכלפי מטה עד מתחת לקפל התת שידי. בשיטה השניה בנוכחות שד גדול יותר ועודפי עור ניכרים יש צורך בתוספת צלקת מתחת לקפל השד ולצלקת הסופית צורת "עוגן". במרבית המקרים הצלקות שבתחילה ציבען ורוד מתבהרות ומטשטשות עם הזמן כך שבקושי ניתן לזהותן.

מהן הבדיקות שיש לבצע לפני הניתוח?

לפני הניתוח תתבקשי לבצע בדיקות דם. נשים מבוגרות יותר יתבקשו לבצע גם צילום חזה וא.ק.ג.

מהן התרופות שיש להמנע מהן לפני הניתוח?

החשש העיקרי בלקיחת תרופות תוספי מזון וויטמינים מסויימים הנו דילול הדם היכול להגביר דימום במהלך ו/או לאחר הניתוח. אנא דווחי לרופא במידה והנך נוטלת תרופות ממשפחת הנוגדי דלקת הלא סטרואידליות  (NSAID'S) כגון אספירין, איברופן, אדויל, נוירופן. תוספי מזון וויטמינים מסויימים יכולים אף הם להגביר נטיה לדמם יש לדווח לרופא על נטילתם.

כיצד יש לנהוג לאחר ההגעה הביתה?

מרבית המטופלות מדווחות כי ההחלמה מניתוח שד אונקופלסטי אינה קשה וכרוכה בכאבים קלים-בינוניים בלבד. יש לקחת תרופות לשיכוך כאבים בצורה מסודרת כפי שיומלץ. על מנת להפחית כאב יש להמנע מהנעה מרובה של הזרועות.

את הפצעים הניתוחיים ניתן לרחוץ לאחר יממה ויש להקפיד על ניקיון האזור ברחצה יומית במים וסבון. ניתן לחזור לפעילות יומית סדירה באופן הדרגתי החל מהיום הרביעי לניתוח אם זאת יש להקפיד על זמני מנוחה קבועים. לאחר כשבוע ניתן לחזור לעבודה ולנהיגה. 

המעקב במרפאה לאחר הניתוח?

5-7 ימים מהניתוח תבקרי במרפאה לביקורת ראשונה בה תבדקי ויבדקו השדיים והפצע הניתוחי. התפרים נספגים ולכן אין צורך בהסרתם, במידת הצורך תוחלף חבישה. כשבוע לאחר מכן תתבצע הביקורת השניה לבדיקת החלמתך. ביקורות נוספות יתקיימו לאחר חודש, 3 חודשים, 6 חודשים,שנה ולפי הצורך. במקביל יומשך המעקב השגרתי אצל כירורג השד.