הזרקת שומן

אילו טיפולים אסתטים ניתן לבצע על ידי הזרקת שומן?

השומן שמקורו מהמטופל עצמו משמש למילוי קמטים, קפלים, שקעים ותוספת נפח. היתרון העיקרי שבהזרקת שומן הוא היותו רקמה חיה המביאה לאקפט מילוי קבוע. אומנם תיתכן ספיגה חלקית של השומן לאחר הזרקה בודדת או לאורך זמן. במצבים אלו לקבלת התוצאה המיטבית תתבצע הזרקה קטנה נוספת של שומן.

מה מקור השומן המוזרק?

השומן נשאב מהמטופל באמצעות מזרק עם קנולה (מחט דקה וקהה שאינה פוצעת את הרקמה) תחת הרדמה מקומית בדרך כלל בתוספת טשטוש. מקור השומן יכול להיות משומן הבטן, המותניים, הירכיים או העכוז, לאחר איסוף וסינון מוזרק השומן לאזור המיועד. השומן נאסף בכמויות קטנות ולכן עצם השאיבה אינה תורמת לחיטוב האזור ממנו נשאב השומן.  כמות השומן המוזרקת תלויה בעומק הקמט או מידת הנפח שרוצים להשיג.

כמה הזרקות צריך לבצע?

כאמור, תתכן ספיגה חלקית של השומן שהוזרק  ונסיגה בתוצאה הראשונית שהושגה. במקרים אלו לאחר התייעצות עם המטופלת נבצע הזרקה נוספת של שומן. מרבית המקרים מסתיימים בטיפול אחד או שניים.

כיצד מתבצע תהליך ההזרקה? 

האזור ממנו נשאב השומן (בדרך כלל בטן תחתונה) מורדם מקומית והשומן נשאב כמתואר. לאחר הרדמה מקומית של אזור המיועד לטיפול מוזרק השומן הנקי למילוי הפגם.  בסיום התהליך מונחים פלסטרים קטנים על פני פתחי השאיבה. משך הפעולה עד שעה כולל תהליך הטשטוש. משככי כאבים פשוטים כאקמול ואופטלגין מספקים בתהליך ההחלמה שלאחר הניתוח. אין להשתמש בתכשירים כגון: אספירין, איברופן, אדויל, נוירופן העלולים להגביר דימום.

מהם האזורים האסתטיים אליהם מוזרק השומן?

שומן ניתן להזריק כמעט לכל אזורי הגוף על מנת לחטב ולמלא. המקומות השכיחים כוללים פנים, שדיים ועכוזים . בפנים -קמטים עמוקים מצידי האף וזוויות הפה וזוויות הפה מטה לסנטר הם האזורים השכיחים לטיפול .כמו גם ,הזרקת שומן למרכז וצידי הלחיים על מנת להעניק נפח וצורה צעירים יותר.

האם ניתן לשלב הזרקת שומן עם ניתוחים אחרים?

בהחלט, השילוב של הזרקת שומן עם ניתוחי פנים אסתטיים הנה שכיחה מאד. שילובים של מתיחת פנים, ניתוחי עפעפיים ומתיחת מצח מוצלחים במיוחד במקרים המתאימים. אולם בהחלט ניתן לבצע הזרקת שומן ללא שום פעולה נוספת.

מה משך ההחלמה מהזרקת שומן?

כאשר הזרקת שומן מתבצעת ללא פעולה ניתוחית נוספת בדרך כלל תשוחרר המטופלת לביתה כעבור זמן קצר מסיום הפעולה. במידה וישולב ניתוח אחר בפנים עם הזרקת השומן תאושפז המטופלת למשך לילה. נוגדי כאב פשוטים יספיקו בכל אי נוחות שעלולה להיות. נפיחות מקומית ושטפי דם קטנים צפויים באזור ממנו נשאב השומן ובאזור בו בוצע המילוי, אלו חולפים לחלוטין כעבור מספר ימים. ניתן להשתמש במוצרי קוסמטיקה מעל האזור המטופל ללא הגבלה.

מתי בוחרים להזריק שומן ומתי חומר מילוי זמני כחומצה היאלורונית?

השיקולים בבחירת החומר שיוזרק כוללים את סוג האזור למילוי, האם מדובר בקמט עדין שאז יעשה שימוש בחומצחה היאלורונית בעלת סימכות נמוכה- בינונית או בקמט עמוק או שקע אז ניתן להשתמש בשומן או חומצה היאלורונית סמבעלת סמיכות גבוהה יותר.

שיקול נוסף הוא האם תרצי טיפול לזמן ממושך או זמן קצר יותר. לעיתים אני ממליץ להתחיל טיפול בחומר מילוי זמני ובמידה והתוצאה המתקבלת מוצאת חן ניתן להזריק חומר שומן לאחר ספיגה של החומצה ההיאלורונית.