הצערת צוואר

מהן השיטות להצערת ושיפור מראה הצוואר?

צוואר מהווה יחידה אסטתית המשכית לפנים, הצערת מראה הצוואר מקרינה על מראה הפנים. ישנן מספר שיטות המשמשות למתן מראה חד יותר עם זוויות נכונות בין הצוואר לקו הלסת התחתונה .בנשים צעירות יותר ואף לעיתים במבוגרות בהן אלסטיות העור טובה ניתן לבצע שאיבת שומן בלבד ללא צורך בחתכים. זאת בתנאי שלא קיימים עודפי עור ניכרים ובנדים של שריר הצוואר. ניתוח זה נועד להצעיר את מראה הצוואר על ידי מיקום מחדש של רקמות רכות והסרת עודפי עור בפנים ובצוואר במידת הצורך.

תהליך ההזדקנות מביא לירידה של רקמת השומן והעור ממרכז הפנים (קשת הלחיים) לכיוון קו הלסת התחתונה. בכך מתרוקן מרכז הפנים ,עודפי עור ושומן נמשכים לכיוון הצוואר ומטשטשים את קוי הלסת הצעירים. במקרים מסויימים הפנים נראות כנמשכות לתוך הצוואר. במקביל הצוואר מקבל מראה מלא ומעגול בחלק מהנשים בעוד בנשים אחרות דווקא שרירי הסרט (פלטיזמה) הבולטים ועודפי עור מביאים למראה פחות אסתטי של הצוואר.

כיצד מתבצע ניתוח מתיחת צוואר?

ניתוח הצערת הצוואר מתבצע תחת טשטוש והרדמה מקומית. הניתוח נמשך כ 1-2 שעות בהתאם להיקף הניתוח. במקרים בהם יש צורך בשאיבת שומן בלבד יבוצעו חתכים מזעריים מאחורי כל תנוך ומתחת לסנטר מהם תוזרק תמיסת הרדמה מקומית ובהמשך שאיבת השומן בצוואר. בנשים בהם קיים שומן עמוק יותר הממוקם על פי רוב במרכז הצוואר יש צורך בביצוע חתך קצר מאחורי קפל הסנטר. דרך חתך זה ניתן להשלים את כריתת השומן העמוק יותר ולבצע תפירה וקירוב של שרירי הצוואר ליצירת מראה צעיר וחד יותר לצוואר. במידה וקיימים עודפי עור ניכרים בצוואר יש צורך בחתך ניתוחי ארוך יותר על מנת לאפשר כריתה של עודפי העור על פי רוב בשילוב מתיחת פנים. ניתן לשלב טיפול באזורי פנים אחרים כגון ניתוחי עפעפיים עליונים ותחתונים, מתיחת מצח/הרמת גבות והזרקת שומן. לאחר ההתעוררות מהניתוח תלקחי להתאוששות קצרה בחדר סמוך ומשם תועבר/י לחדרך להמשך ההחלמה. במרבית הניתוחים תשוחרר/י הביתה ביום הניתוח .כאשר משולבת מתיחת פנים השחרור יהיה על פי רוב ביום למחרת.

מהן הבדיקות שיש לבצע לפני הניתוח?

לפני הניתוח תתבקש/י לבצע בדיקות דם ומעל גיל 40 צילום חזה וא.ק.ג. במקרים ספציפים תתבקשנה בדיקות נוספות.

מהן התרופות שיש להמנע מהן לפני הניתוח?

החשש העיקרי בלקיחת תרופות תוספי מזון וויטמינים מסויימים הנו דילול הדם היכול להגביר דימום במהלך ו/או לאחר הניתוח. אנא דווחי לרופא במידה והנך נוטלת תרופות ממשפחת הנוגדי דלקת הלא סטרואידליות (NSAID'S) כגון אספירין, איברופן, אדויל, נוירופן. תוספי מזון וויטמינים מסויימים יכולים אף הם להגביר נטיה לדמם יש לדווח לרופא על נטילתם.

מהו מהלך ההחלמה הצפויי לאחר הניתוח?

החבישה שהונחה בניתוח מוסרת לאחר כ 24-48 שעות אז ניתן לשטוף את הראש והשיער ולהרטיב את פצעי הניתוח במים וסבון. חלק חשוב מהצלחת ניתוחי הצערת צוואר היא החבישה המונחת על הצוואר במהלך השבועות שלאחר הניתוח. לבישת מחכוך צווארי מותאם יומלץ למרבית הנשים למשך 2-4 שבועות. החזרה לשיגרה תלויה בהיקף הניתוח כאשר בשאיבת שומן בלבד ניתן לחזור לרוטינה לאחר כשבוע ובמקרים נרחבים יותר לאחר כשבועיים. ניתן לחזור לעבודת משרד לאחר כ 1-2 שבועות ולעבודה פיזית לאחר תקופה של 3-4 שבועות, לאחר 6 שבועות ניתן לחזור לפעילות גופנית מלאה. אופטלגין ואקמול הינן התרופות העיקריות המשמשות לשיכוך כאב. בכאבים יותר קיצוניים תקבלי תרופות חזקות יותר.ניתן להעזר במשככי כאבים כגון :איברופן, נוירופן ואדוויל רק לאחר התייעצות עם המרפאה.

האם המעקב במרפאה לאחר הניתוח?

מספר ימים לאחר הניתוח תבקרי במרפאה לביקורת ראשונה בה תבדקי להערכת מהלך החלמתך והחלמת הפצע הניתוחי. התפרים ברובם נספגים ולכן אין צורך בהסרתם. כשבועיים לאחר מכן תתבצע הביקורת השניה לבדיקת החלמתך. ביקורות נוספות יתקיימו לאחר חודש, 3 חודשים, חצי שנה ושנה. ביקורות נוספות יערכו על פי צורך.

כמה זמן יש לצום לפני הניתוח, אילו תרופות יש ליטול לאחר הניתוח, מתי מותר להתרחץ, ממתי מותר לנהוג?

דף הדרכה מסודר ינתן בעת הייעוץ בו נענה על השאלות השכיחות לקראת ניתוחך. שאלות ספציפיות נוספות יענו בעת הייעוץ.