חומרי מילוי

חומרי מילוי

הפופולריות העצומה ממנה נהנים חומרי מילוי בעולם האסתטיקה נובעת מיעילותם, זמינותם ועלותם הנמוכה יותר מניתוחים כירוגיים. השינוי העדין אך הברור מושג ללא צורך בהתערבות ניתוחית מביא לכך שנשים רבות שפחדו בעבר מניתוחים יכולות להנות מטיפולים אסתטים מוכחים. חומרי מילוי מוזרקים ע"פ רוב ללא צורך בהרדמה כלל ובחלקם אף מכילים חומרי אלחוש מקומי.

מה מביא להזדקנות העור?

גנטיקה ,גיל, הורמונים, חשיפה לשמש ועישון הם רק חלק מהגורמים לתהליכי ההזדקנות ולהופעת קמטים וקימטוטים. אובדן נפח שומן וירידה בכמות החומצה היאלורונית ברקמות, יחד עם " צניחת" עור הפנים מטה עקב כח הכבידה, משווים לפנים מראה מבוגר יותר. נזקי שמש ועישון מביאים להופעת קמטוטים וכתמי פיגמנטציה על פני העור.

מה ההבדל בין חומרי מילוי לבוטוקס?

להזדקנות הפנים שני מרכיבים עקריים: קמטים דינמיים, הנוצרים מפעילות שרירים ולעומתם קמטים קבועים, שמקורם באיבוד נפח בפנים. טיפול בשני תהליכים אלו משלב שימוש בחומרים כגון :בוטוקס או דיספורט המחלישים את השרירים ומחליקים את העור שמעליהם  ובחומרי מילוי כגון:חומצה היאלרונית  לקמטים הקבועים להחזרת נפח שאבד לפנים. חומרי מילוי מוזרקים לקמטים קבועים כגון צידי האף, צידי הפה, מתחת לעיניים ולצורך החזרת נפח ללחיים. 

למה משמשים חומרי מילוי?

חומרי המילוי השונים משמשים למילוי קמטים קבועים, החזרת נפח, עיצוב והצערת אזורים שונים בגוף. את חומרי המילוי ניתן לחלק לחמורי מילוי זמניים וחומרי מילוי קבועים.

חומריי המילוי הזמניים נספגים במשך זמן מסויים התלוי בסוג החומר, יציבותו, סמיכותו והאזור עליו החומר מוזרק. כאשר מוזרקים החומרים הנספגים באזורים בעלי תנועה רבה (מימיקה), כגון תנועות שרירי הפה והשפתיים משך ספיגתם מתקצר.

מהם חומרי המילוי הנפוצים הנספגים הנמצאים בשימוש ?

חומרי מילוי המכילים חומצה היאלורונית הם החומרים הפופולרים ביותר כיום בשוק האסתטיקה.  מיליוני הזרקות המתבצעות מידי שנה מוכיחות את יעילותם בטיחותם ואמינותם של חומרים אלו. חשוב להבין כי קיימים בשוק מעל ל 400 מוצרים שונים של חומצה היאלורונית אך לא כולם באותה איכות ורמת בטיחות. לכן חשוב לשאול את הרופא הפלסטיקאי לגבי המוצר אותו הוא מזריק. מוצרים המאושרים ע"י ה FDA האמריקאי מבטיחים על פי רוב בטיחות ויעילות רפואית.

מהי חומצה היאלורונית? 

חומצה היאלורונית טבעית הינה מרכיב טבעי הנמצא בגוף ומסייע להרווית העור ומעצים את מראהו. כמות החומצה ההיאלורונית הנמצאת בגוף פוחתת משמעותית עם הגיל. חומרי מילוי בעלי סמיכות נמוכה יותר של חומצה היאלורונית מוזרקים לעור בכמויות זעירות על מנת להשיב לעור את המרקם והברק שאבדו. חומרי המילוי הסמיכים יותר משמשים להחזרת נפח שאבד והשגת אפקט של הרמת הפנים.

מהן ההכנות שיש לבצע לפני טיפול בחומרי מילוי?

מומלץ למרוח משחת אילחוש מקומית על האזורים המיועדים לטיפול על מנת להקל את תחושת אי נוחות הקלה המורגשת תחילה. משחות אלו ניתן לרכוש בבתי מרקחת ללא מרשם : EMLA Cream Esracaine Cream, Duo-Caine cream cream מומלץ למרוח שכבה עבה של משחת האלחוש ולכסות מעל בניילון נצמד מהמטבח.

מרבית המטופלות מופתעות מאד לטובה מקלות הטיפול ואי הנוחות המינימלית המלווה את הטיפול ביחס לתוצאה המתקבלת.

כיצד מתבצע טיפול בחומרי מילוי?

לאחר היעוץ רפואי בו נבחר הטיפול המתאים ניגשים להזרקה , תהליך ההזרקה לוקח בערך 15-20 דקות . מרקם הג'ל החלק מאפשר לרופא להחדיר את החומר בקלות ובצורה חלקה . כמו כן , הג'ל מכיל לידוקאין (מאלחש)כדי להפחית מתחושת ההזרקה ולאפשר תהליך נעים ולא כואב .

האם ניתן להבחין מיד בשינוי ?

התוצאות האסתטיות הן מיידיות ! רואים תוצאות ישר אחרי ההזרקה .אפשר לקבוע תור בכל שעה ולהמשיך בשגרת היום …

האם ישנן תופעות לוואי לטיפול ?

ייתכן ותופיע אדמומיות קלה , נפיחות או רגישות באיזור ההזרקה , תופעות אלו יעברו במהרה וניתן להסתירן באיפור רגיל. יחד עם זאת במקרה ותגובות אלו ימשכו יותר משבוע לא להסס לפנות לרופא .כל תהליכי ההזרקה עלולים לגרום לזיהום . 

לכמה זמן יעיל הטיפול ?

כאמור , משך הספיגה של חומרי מילוי על בסיס חומצה היאלרונית , משתנה מאיזור לאיזור ונע בין 6- 18 חודשים (חצי שנה-שנה וחצי). למשל, בהזרקה לקפלים בין זווית האף לזווית הפה יש לצפות לשימור התוצאה למשך שנה עד שנה וחצי בעוד בהזרקה לשפתיים החומרים בדרך כלל יספגו כעבור חצי שנה.

משך יעילות הטיפול תלויה גם בסמיכות וכמות החומר המוזרקת. על מנת להשיג תוצאה משמעותית יש צורך בהזרקה הדרגתית של כמות מספקת של חומר מילוי. נטיפול הנו הדרגתי: רוב חומר המילוי יוזרק בטיפול הראשון אך יתכן צורך בהוספת חומר בטיפול עוקב כעבור כשבועיים. חשוב להבין כי לא ניתן למלא קמטים עמוקים בכמות קטנה של חומר.