מתיחת בטן

מהו ניתוח מתיחת בטן?

ניתוח מתיחת בטן נועד לחטב, לעצב ולהצעיר את מראה בטן האישה. ניתוח מתיחת בטן משלב הסרת עור, שומן ,ועודפים בחתך עם שאיבת שומן למתן חיטוב עדין. ניתוח לעיצוב הגוף הוא שם מתאים יותר לניתוח זה היות ובחלק מהניתוחים משלבים מתיחה של הירך הצידית לעיצוב מראה הגוף כולו. ניתוח מתיחת בטן הנו אחד הניתוחים הפלסטיים הנפוצים בנשים ובגברים עם עליה חדה בפופולריות עקב השכיחות העולה של ניתוחים ל"קיצור" קיבה. ניתוחים לאחר הרזיה ניכרת נקראים ניתוחים "פוסט-בריאטרים". במרבית המקרים של ניתוחים פוסט-בריאטרים אני משלב את ניתוח מתיחת הבטן עם ניתוחים באזורים נפוצים אחרים כגון שדיים, זרועות וירכיים. כך בהרדמה אחת אפשר לטפל במספר אזורי גוף במקביל על מנת להשיג תוצאה מיטיבית. שילובים נפוצים הם מתיחת בטן + הגדלת השדיים עם או ללא הרמתם. ניתוח מתיחת בטן ועיצוב הירכיים. בניתוחים אלו משולבת שאיבת שומן כחלק מתהליך עיצוב המראה.

כיצד מתבצע ניתוח למתיחת בטן?

ניתוח למתיחת בטן מתבצע על פי רוב בהרדמה כללית בשילוב הזרקת תמיסה עם הרדמה מקומית לאיזורים מהם מתבצעת שאיבת שומן. משך הניתוח 2-4 שעות בהתאם להיקף הניתוח. ככל שמסירים יותר רקמה מהיקף הגוף כך מתארך הניתוח. ניתוח מתיחת בטן פשוט אורך כשעתיים. השיטה השכיחה ביותר למתיחת בטן מתבצעת בחתך נמוך. הצלקת הנותרת מוסתרת מתחת לקו תחתון או בגד הים.לאחר התאוששות קצרה בחדר הניתוח תועבר/י לחדרך להמשך ההחלמה. מרבית הנשים נשארות לאישפוז של לילה ומשתחררות ביום שלמחרת. למעוניינות ניתן להשאר לילה נוסף בבית החולים.

מהן הבדיקות שיש לבצע לפני הניתוח?

לפני הניתוח תתבקש/י לבצע בדיקות דם ומעל גיל 40 צילום חזה וא.ק.ג. במקרים ספציפים תתבקשנה בדיקות נוספות.

מהן התרופות שיש להמנע מהן לפני הניתוח?

החשש העיקרי בלקיחת תרופות תוספי מזון וויטמינים מסויימים הנו דילול הדם היכול להגביר דימום במהלך ו/או לאחר הניתוח. אנא דווחי לרופא במידה והנך נוטלת תרופות ממשפחת הנוגדי דלקת הלא סטרואידליות (NSAID'S) כגון אספירין, איברופן, אדויל, נוירופן. תוספי מזון וויטמינים מסויימים יכולים אף הם להגביר נטיה לדמם יש לדווח לרופא על נטילתם.

מהו מהלך ההחלמה הצפויי לאחר הניתוח?

בשבועיים הראשונים שלאחר הניתוח יש להמנע ממאמץ גופני ניכר. לאחר כשבועיים חזרה הדרגתית לפעילות היומית ואף לעבודה לאחר תקופה של 6 שבועות ניתן לחזור לפעילות גופנית מלאה. הדרכה תנתן לטיפול נכון בפצע הניתוחי הכולל בעיקרו רחצה במים וסבון וחבישה יבשה. הכנסת צינור נקז בעת הניתוח מתבצעת בחלק מניתוחי מתיחת בטן על מנת למנוע הצטברות נוזלים. נקזים אלו יוסרו במהלך הימים הראשונים שלאחר הניתוח.לאחר הניתוח יש ליטול משככי כאבים באופן רציף ולא להמתין עד להופעת הכאב. אופטלגין ואקמול הינן התרופות העיקריות המשמשות לשיכוך כאב. בכאבים יותר קיצוניים תקבלי תרופות חזקות יותר.ניתן להעזר במשככי כאבים כגון :איברופן, נוירופן ואדוויל רק לאחר התייעצות עם המרפאה.

המעקב במרפאה לאחר הניתוח?

מספר ימים לאחר הניתוח תבקרי במרפאה לביקורת ראשונה בה תבדקי להערכת מהלך החלמתך והחלמת הפצע הניתוחי. התפרים ברובם נספגים ולכן אין צורך בהסרתם. כשבועיים לאחר מכן תתבצע הביקורת השניה לבדיקת החלמתך. ביקורות נוספות יתקיימו לאחר חודש, 3 חודשים, חצי שנה ושנה. ביקורות נוספות יערכו על פי צורך.

כמה זמן יש לצום לפני הניתוח, אילו תרופות יש ליטול לאחר הניתוח, מתי מותר להתרחץ, ממתי מותר לנהוג?

דף הדרכה מסודר ינתן בעת הייעוץ בו נענה על השאלות השכיחות לקראת ניתוחך. שאלות ספציפיות נוספות יענו בעת הייעוץ.