מתיחת ירכיים

למי מתאים ניתוח מתיחת ירכיים?

ניתוח זה נועד להצעיר לחטב ולהקטין את היקף הירכיים על ידי הסרת עודפי עור ושומן. ניתוח מתיחת ירכיים הנו ניתוח בעל שביעות רצון גבוהה ביותר כאשר מותאם למטופל/ת כראוי. עודפי שומן בלבד בנשים צעירות יותר ניתנים לטיפול באמצעות שאיבת שומן בלבד בעיקר מהיקף הירכיים החיצוני ולעיתים בשילוב עם שאיבת שומן מהמותניים ואולם, כאשר קיימים עודפי עור ניכרים אין ברירה וחייבת להתבצע כריתת עור המותירה צלקת בחלקה הפנימי של הירך. כאשר עודפי העור בירכיים הפנימיות אינו ניכר ניתן להסתפק בצלקת קצרה החבויה במפשעה. במקרים בהם היתה ירידה ניכרת במשקל וקיימים עודפי עור ניכרים יש צורך בכריתת העור העודף המתדלדל המותיר צלקת לאורך חלקה הפנימי של בירך. הקניית מראה מחוטב של הירך "מפצים" במידה רבה על הצלקת הנותרת המטשטשת עם השנים. 

 כיצד מתבצע ניתוח מתיחת ירכיים?

ניתוח מתיחת ירכיים מתבצע תחת הרדמה כללית או טשטוש עמוק. לאחר ההרדמה הכללית מוזרקת לירכיים תמיסת הרדמה מקומית יחד עם אדרנלין העוזר בהפחתת הדמם. הניתוח נמשך 1-3 שעות בהתאם להיקף הניתוח. ככלל ,ככל שיש יותר עודפי עור בירכיים החתך הניתוחי ארוך יותר על מנת להשיג תוצאה קוסמטית  טובה יותר על ידי הסרת עודפי העור. בנשים צעירות יותר כאשר קיימים בעיקר עודפי שומן ופחות עודפי עור ניתן לבצע שאיבת שומן בלבד ולאפשר לעור להתכווץ סביב נפח הזרוע המוקטן ללא צורך בכריתת עור ובכך להמנע מצלקת כריתה. במקרים בהם ישנם עודפי עור קלים – בינוניים ניתן לבצע מתיחה של הירכיים על ידי צלקת קצרה יותר החבויה במפשעה בלבד או בשילוב עם צלקת קצרה בחלק הפנימי של הירך. במקרים משמעותיים יותר מבחינת עודפי העור תוותר צלקת ארוכה יותר היכולה להגיע עד לברך הפנימית. חשוב לציין כי הצלקות בחלקה הפנימי של הירך "מבשילות" והופכות עדינות באופן משמעותי עם הזמן. בעת ניתוח מתיחת ירכיים ניתן לשלב טיפול באזורי גוף אחרים כגון בטן, שדיים וזרועות במקרים של ניתוחים לאחר הרזיה ניכרת. בחלק מהמקרים נותר נקז בירך בעת הניתוח, בסיום הניתוח מונחת חבישה עדינה על הפצעים הניתוחיים ומכנסון מונח על אזור הבצקת. לאחר ההתעוררות מהניתוח תובלי להתאוששות קצרה בחדר סמוך ומשם תועבר/י לחדרך להמשך ההחלמה. במרבית המקרים תשוחרר/י הביתה באותו היום במידה והניתוח נערך בבוקר או ביום למחרת אם בוצע אחר הצהריים.    

מהן הבדיקות שיש לבצע לפני הניתוח?

לפני הניתוח תתבקש/י לבצע בדיקות דם ומעל גיל 40 צילום חזה וא.ק.ג. במקרים ספציפים תתבקשנה בדיקות נוספות.

מהן התרופות שיש להמנע מהן לפני הניתוח?

החשש העיקרי בלקיחת תרופות תוספי מזון וויטמינים מסויימים הנו דילול הדם היכול להגביר דימום במהלך ו/או לאחר הניתוח. אנא דווחי לרופא במידה והנך נוטלת תרופות ממשפחת הנוגדי דלקת הלא סטרואידליות (NSAID'S) כגון אספירין, איברופן, אדויל, נוירופן. תוספי מזון וויטמינים מסויימים יכולים אף הם להגביר נטיה לדמם יש לדווח לרופא על נטילתם.

מהו מהלך ההחלמה הצפויי לאחר הניתוח?

החבישה שהונחה בניתוח מוסרת לאחר כ 24-48 שעות אז ניתן לשטוף את הירכיים ולהרטיב את פצעי הניתוח במים וסבון. בשבועיים הראשונים שלאחר הניתוח יש להמנע ממאמץ גופני ניכר. לאחר כשבוע חזרה הדרגתית לפעילות היומית המלאה, ניתן לחזור לעבודת משרד לאחר כ 1-2 שבועות לעבודה ולאחר תקופה של 6 שבועות ניתן לחזור לפעילות גופנית מלאה. אופטלגין ואקמול הינן התרופות העיקריות המשמשות לשיכוך כאב. בכאבים יותר קיצוניים תקבלי תרופות חזקות יותר.ניתן להעזר במשככי כאבים כגון :איברופן, נוירופן ואדוויל רק לאחר התייעצות עם המרפאה.

האם המעקב במרפאה לאחר הניתוח?

מספר ימים לאחר הניתוח תבקר/י במרפאה לביקורת ראשונה בה תבדק/י להערכת מהלך החלמתך, החלמת הפצע הניתוחי והוצאת הנקזים. התפרים ברובם נספגים ולכן אין צורך בהסרתם. כשבועיים לאחר מכן תתבצע הביקורת השניה לבדיקת החלמתך. ביקורות נוספות יתקיימו לאחר חודש, 3 חודשים, חצי שנה ושנה. ביקורות נוספות יערכו על פי צורך.

כמה זמן יש לצום לפני הניתוח,  אילו תרופות יש ליטול לאחר הניתוח, מתי מותר להתרחץ, ממתי מותר לנהוג?

דף הדרכה מסודר ינתן בעת הייעוץ בו נענה על השאלות השכיחות לקראת ניתוחך. שאלות ספציפיות נוספות יענו בעת הייעוץ.