שחזור לטיסימוס דורסי

מהו ניתוח שחזור  על ידי  שריר הגב (הלטיסימוס דורסי)?

העברת שריר הגב (הלטיסימוס דורסי)   אל בית החזה לשחזור השד ,הנה שיטה אמינה לשחזור שד אשר אינה מביאה לירידה תפקודית ניכרת של הכתף או הגב. השריר מועבר לרוב עם אי של עור אל בית החזה דרך תעלה מתחת לבית השחי. לרוב משמש השריר כשכבה המכסה מעל לשתל סיליקון או מרחיב. תפירת שריר הלטיסימוס אל שריר בית החזה (הפקטורליס) מאפשרת כיסוי שריר מלא של שתל הסיליקון. כיסוי מלא זה מגן על השתל במקרה של חשיפתו עקב נמק עור (המסטקטומיה).

מדוע יש צורך לשלב שימוש בשתל סיליקון בסוג שחזור זה?

במרבית המקרים יש צורך בהכנסת שתל סיליקון או מרחיב משום שכמות השריר והשומן המועברים מהגב אינו מספק כמות נאותה של רקמה לשחזור שד. במקרים מועטים בנשים מלאות ניתן להשתמש בשריר הלטיסמוס שנלקח עם שומן הגב כמקור היחידי לשחזור.

מהם שלבי ניתוח השיחזור באמצעות שריר הגב?

שיחזור בשלב אחד בו מוכנס שתל הסיליקון הסופי מתחת לשרירי בית החזה והגב ,לעומת שיחזור בשני שלבים בו מוכנס מרחיב בשלב הראשון מתחת לשרירים הללו (המרחיב מורחב על ידי הזרקה של מים סטרילים לתוכו אחת לשבועיים במרפאה עד להשגת גודל השד הרצוי). בשלב השני המרחיב מוחלף בשתל קבוע בניתוח קצר  המתבצע לאחר כ 4 חודשים.

ההחלטה לגבי שיחזור בשלב אחד או שני שלבים תתקבל בהתאם למספר שיקולים. ראשית למבנה השד, איכות העור ומידת צניחת השד לפני הכריתה וכן המתח הקיים על העור בסיום הכריתה. שיקול נוסף הוא גודל השדיים הרצוי לאחר הניתוח. על פי רוב כאשר מבקשים להגיע למידת שד גדולה יותר יש לבצע שיחזור בשלבים על מנת למתוח את העור בהדרגה על ידי ניפוח הדרגתי של מרחיב שמוכנס בניתוח הראשון. שחזורים מאוחרים ו/או בנשים שעברו הקרנות הקרנות יתבצע על פי רוב שחזור בשני שלבים.

מה משך ההחלמה מניתוח שיחזור על ישי שריר הגב?

משך האישפוז לאחר ניתוח מסוג זה נע בין 2-4 ימים תלוי בעיקר בקצב ההחלמה של המטופלת והיקף הניתוח שבוצע, כגון שחזור חד או דו צדדי, שיחזור מאוחר או מיידי ועוד. משך ההחלמה בבית בדרך עד שבועיים של מנוחה ופעילות מופחתת. לאחר זמן זה ניתן לחזור בהדרגה לפעילות שוטפת אך לא מאד מאומצת. ניתן לבצע הליכות וריצות קלות לאחר כחודש. יש להמנע מספורט מגע או כדור כ 3 חודשים. במהלך ההחלמה יערכו מספר ביקורים במרפאה לעקוב אחר החלמתך מהניתוח. 

מהם החסרנות בשיטת שיחזור זו?

כבכל שיטת שיחזור קיימים מספר חסרונות יחודיים לשיטת השיחזור. השימוש בשתל שהנו גוף זר חושף את המטופלת לסיבוכים הנילווים לשימוש בשתלי סיליקון. סיבוכים אלו כוללים זיהומים מידיים או מאוחרים, התכווצות קופסית המביאה לנוקשות השד ונדידתו מעלה על פני בית החזה והצטברות נוזלים מיידית או מאוחרת סביב המשתל (סרומה).

השימוש בשריר הגב מותיר צלקת אלכסונית בגב אשר ניתנת על פי רוב להסתרה תחת חזיה. השימוש בעור שומן ושריר הגב עלולים להותיר שקעים בגב באזור הצלקת וסביבה. כאמור, העברת שריר הגב  לבית החזה נעשית מתחת לעור בית החזה ועלולה להביא למלאות בצד בית החזה ובית השחי.