שחזור ע"י שתל סיליקון

מהו אלודרם?

בשנים האחרונות נכנסו לשימוש יריעות של דרמיס (אחת משכבות העור) אשר עוברות תהליך של ניקוי מכל תוכן תאי (אצלולריזציה) ממקור הומני או בעל חיים. אחד המוצרים הראשונים שבשימוש בארץ הנו האלודרם (Alloderm). אולם קיימות חברות נוספות המייצרות סוגים שונים של יריעות דרמיס ולכן נהוג לקרוא ליריעות אלו יריעות ADM. לאורך מספר חודשים לאחר הניתוח חודרים תאים של המטופל לתוך יריעות אלו ובכך הן משתלבות ברקמה של השד.

למה משמשות יריעות ה ADM?

בעוד חלקו העליון של משתל מכוסה ע"י שריר בית החזה ( פקטורליס) חלקו התחתון אינו מכוסה על ידי שרי והמשתל מונח מתחת לעור. יריעות אלו באות לתת מענה לכיסוי משתל הסיליקון ע"י הוספת שיכבה מתחת עור השד בחלקו התחתון. יריעות אלו יכולות להיות חלק ממהלך שיחזור בשלב אחד (משתל קבוע) או בשני שלבים (מרחיב המוחלף במשתל קבוע). 

מה משך ההחלמה לאחר ניתוח שחזור בשילוב אלודרם?

משך ההחלמה מניתוח זה שמתבצע בשילוב עם כריתת השד ושימוש במשתל סיליקון הנו יום עד יומיים. ההחלמה מניתוחים אלו מהירה בדרך כלל ומביא לחזרה לתיפקוד יומי הדרגתי כעבור כשבוע של החלמה.  בבית הטיפול כולל מנוחה, משככי כאב ואניטביוטיקה.

מהם יתרונות וחסרונות השימוש ביריעות ADM?

הניסיון שהצטבר עד כה מצביע על כך שקיים יתרון מסויים בשימוש ביריעות אלו במקרים נבחרים אולם שימוש ביריעות אלו נוטל בחובו שיעור מעט גבוהה יותר של הצטברות נוזלים בשד (סרומה) ויתכן אף זיהומים.